Září – měsíc dotovaných potravin?


Každý rok je září oslavováno jako měsíc biopotravin. Ministerstvo zemědělství se tak snaží podpořit produkci biopotravin a ekologické zemědělství. Trh v České republice se rozvíjí. Vůči celkové spotřebě potravin v zemi, je však trh biopotravin minoritní. Naopak v okolních zemích je tento trh mnohem větší a v zemích jako je Rakousko nebo Německo jsou biopotraviny spotřebovávány zcela běžně.

Ministerstvo zemědělství tak z daní platí propagační kampaň na podporu biopotravin a ekologického zemědělství. Tento způsob hospodaření je v Evropské unii velice podporován. Skutečnost je však taková, že dotace využívá hrstka zemědělců „kteří v tom umí chodit“. Přebujelá byrokracie a časté kontroly od tohoto hospodaření logicky zemědělce odrazuje. Zemědělec tak i přes to, že nemá bio a eko certifikaci, může být k přírodě a našemu zdraví šetrný. Má však konkurenční nevýhodu, protože musí své produkty prodávat levněji a nedosáhne na širokou škálu dotací.

Čím to je, že je u nás spotřeba tak nízká? Před lety, během vypracovávání své bakalářské práce, jsem zpracovávala dotazník vztahující se ke spotřebě biopotravin. Lidé neměli pocit, že by jim to přineslo nějakou přidanou hodnotu. Většina i uváděla, že jsou biopotraviny předražené, a že se jedná pouze o marketingový tah. Biopotravinám je dle mého názoru přisuzována až moc velké pozornost. Lidé z vesnice, kteří se rádi rýpou na zahrádce, jako jsem já, mají nejraději vlastní vypěstované ovoce a zeleninu. Jen si vybavte tu vůni a chuť čerstvě utrženého a právě dozrálého rajčete. Lze ho srovnat se sterilním rajčetem ze supermarketu, které je bez chuti a bez zápachu? A co ta radost z vlastnoručně vypěstovaného úspěchu? A co ten relax, kdy se rýpete v zahrádce a ještě máte jako vedlejší produkt něco dobrého na zub?

Proč se lidé odklonili od zahradničení a samozásobení? Supermarkety totiž nabízejí jídlo všemožných barev, tvarů a chutí za relativně nízké ceny. Spousta populace tak zapomíná, jak opravdové jídlo chutná. Moc velká nabídka lidem dává možnost více a více konzumovat. Jak říká staré rčení „s jídlem roste chuť“. Lidé nakupují zbytečnosti, přejídají se, jsou čím dál tím více obézní a navíc neumí ocenit práci pořádných zemědělců.

Prosím, nenechte další generace jíst amarouny. Ukažte dětem, odkud pochází opravdové jídlo. Neplýtvejte potravinami a užívejte si darů, které nám příroda dává. Podpořme proto své sousedy, zemědělce a známé v tom, že se věnují zahradničení a zemědělství. Je to náročná a tvrdá práce, která má přinášet radost. Oceňme je tím, že u nich budeme nakupovat naše regionální potraviny a ne potraviny z druhého konce světa.

Autorka je krajskou místopředsedkyní Strany svobodných občanů a kandidátka do krajského zastupitelstva Plzeňského kraje na kandidátce Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků na 25. místě

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.